Size bir telefon kadar yakınız
0 533 713 41 20
Dil Seçin
trende
Dil Seçin
trende

Yangın Tesisatı Projelendirme

Yangın Tesisatı Projelendirme

Yangın Tesisatı Projelendirmesi

Yangın tesisatı proje hazırlama bir çok adımdan oluşur ve sayfalarca sürecek bir konudur fakat burada kısaca özet geçeceğiz. Otomatik sprinkler sistemi yangını başlangıçta tespit etmek ve suyla söndürmek veya söndürme işlemini diğer yollarla tamamlayabilmek için yangını kontrol altında tutmak maksadıyla tasarlanır. Sprinkler sistemi su beslemesi (veya beslemeleri) ve bir veya birden fazla sprinkler tesisatından oluşur. Bu tesisatların her biri tesisat ana kontrol vanaları ve sprinkler başlıları takılmış borulardan ibarettir. Sprinkler başlıkları, gerekli olduğu durumlarda fırınlar veya ocaklarda rafların altına ve arasına veya belirtilen konumlarda çatı veya tavana monte edilebilir.

Balaman İnşaat Dekorasyon Tadilat İşleri TEL: 0533 713 4120
25 Yıllık tecrübe ile Tüm tadilat dekorasyon inşaat mobilya işleri itina ile yapılır

Tipik bir sprinkler tesisatının ana elemanları şunlardır.

1-sprinkler başlığı
2-yükseltici boru
3-tasarım noktası seçilmesi
4-dağıtım borusu uzantısı( branşman veya ana dağıtım borusunun ara kısımları)
5-boru kolu( branşmandan sprinklere giden boru)
6-ana dağıtım borusu
7-kontrol vana seti
8-yükseltici ( kolon borusu)
9-ara borusu( sprinkler arası branşman boruları)
10-seviye farkı(kolonlar kirişler başka nedenlerle kod değişikliği olduğunda kullanıla yükseltme borusu)

Yangın esnasında bütün sprinkler çalışmaz sadece yangın meydana gelen mahale hitap eden kısımdaki sprinkler çalışır. Yani başka deyişle ısı artışına muhatap kalan ve yeterince cidarı ısınmış olan sprinkler devreye girerler. Yangın tesisatı projesi yaparken öncelikle belirlememiz gereken bazı karakteristikler vardır. Bunlardan en önemlisi yangın sınıfının belirlenmesidir.

Daha sonrada kullanılacak olan sprinkler cinslerini belirlemek,yangın suyu deposunun yeterliliği ve yerini belirlemek, yangın pompa odasının yeri, diğer katlara gidilecek yangın ana kolonlarının yerlerinin belirlenmesi,

Sprinklerin sayısı, duvarlara ve kolonlara ve birbirlerine olan mesafelerinin hesaplanması ve kritik devre hesabının yapılması, hidrolik hesabının yapılması boru çaplarının hesaplanması ve bulunan değerlere göre pompa seçimi, daha sonrada sonuçlara göre yangın sprinklerinin tesisatının mimari plan üzerinde kat planlarına yerleştirilmesi ve daha sonra kolon şemasının ayarlanması ve çizilmesi işlemleri genel olarak yangın tesisatı çiziminin aşamaları olarak söylenebilir.

Yangın tesisatı sadece sprinklerden ibaret değildir. Ayrıca yangın dolapları  tesisatı da bu tesisatın bir parçası olup, sprinkler uygulaması olması yangın dolaplarının konulmasını engellemez. Yangın dolapları mutlaka konulmalıdır ve sprinklere ilave bir yangın önlemidir.

Sprinkler sistemi özellikle 20 araç sayısını geçen kapalı otoparklarda ve alanı 2000 m2 yi geçen ticarethanelerde yapılması yönetmelik ve kanun gereği zorunlu bir uygulamadır. Yapının  bütün katlarına ve bölümlerine sprinkler tesisatı çekilmez.Sadece yönetmelikte belirtilen kısımlara sprinkler tesisatı çekilir.Yangın dolapları ise her bölüme her kata yönetmelikte belirtilen şekliyle mutlaka konulur.

Yangın Tesisatı Projelendirme fiyatları

Fiyatlar Kullanılan ürün özelliklerine ve ebatlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda iletişim bilgilerimizi kullanarak veya şubelerimize gelerek bilgi alabilirsiniz. Uygun fiyat kaliteli hizmet için bizi tercih ediniz.  Üretimden montaja kadar tüm aşamaları kendi bünyemizde yapıyoruz. Sanayi kuruluşları için özel çözümler ve projeler üretmek bizim için onurdur. Ücretsiz keşif, tasarım ve diğer hizmetlerimizden* yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. TADİLATTÜRK Olarak bu konuda sizlere hizmet vermekten onur duyarız.

*Ücretsiz hizmetlerimiz belirli koşullara bağlıdır. Misal ücretsiz keşif mesafe sınırlıdır. Ayrıntı için iletişime geçebilirsiniz. 

Yangın Tesisatı Projelendirme İşleri İstanbul Kocaeli Gebze

 İzmit  İstanbul Kocaeli Gebze Darıca Şekerpınar Çayırova İletişim : 0262 644 69 09