Size bir telefon kadar yakınız
0 533 713 41 20
Dil Seçin
trende
Dil Seçin
trende
Karo Seramik

Karo Seramik

Karo Seramik, seramik malzemeden çeşitli ebatlarda levhalar halinde üretilen, zemin ve duvar kaplama malzemesidir. Karo, “uzunluğu ve genişliği kalınlığından açıkça fazla olan düz yüzeyli parça” şeklinde tanımlanır. Karolar yüzey ölçümü 90 cm2’den az mozaiklerden kenarı 1 metre uzunluğundaki karolara kadar çeşitli ebatlarda üretilir. Karo kalınlıkları küçük duvar kaplama karoları için 5 mm’den, büyük karolar için 20-25 mm’e kadar değişir.

Balaman İnşaat Dekorasyon Tadilat İşleri TEL: 0533 713 4120
25 Yıllık tecrübe ile Tüm tadilat dekorasyon inşaat mobilya işleri itina ile yapılır

Seramik

Seramik terimi karoyu oluşturan malzemeyi tanımlar. Seramik; kil, kum ve diğer doğal malzemelerin karışımlarından doğmuştur. Uygun işlemden geçtikten sonra bu karışımlar istenen şekilde kalıplanır ve yüksek derecelerde (karo çeşidine göre 1000°C’den 1250°C’ye kadar) fırınlanır. Kullanıcılar için pek çok seramik ürünü bulunur: Mutfak eşyaları (tabak, bardak gibi), banyo elemanları (lavabolar, bideler gibi), tuğla tipi malzemeler (tuğla, çatı kiremitleri, zemin kaplamaları gibi).

Karo Seramik en eski insan ürünlerinden biridir; eski medeniyetlerin tanıkları olan pişmiş topraktan yapılan heykel ve vazolar gibi. Ancak aynı zamanda en çağdaş ve yenilikçi malzemelerden biridir; giderek daha sıklıkla özel seramik malzemelerin elektronik, mekanik, nukleer ve kimyasal endüstrilerde kullanıldığı görülüyor.

Seramik malzemenin üretim şekline göre belirlenen genel özellikleri ve buna bağlı olarak karoların özellikleri yapısına ve bileşimine göre izlenebilir.

Seramik Özellikleri

• Sertlik ve dayanıklılık
• Katılık
• Kırılganllık
• Eylemsizlik

Fırınlanma sırasında karoda oluşan tepkime ve değişmelerin sonucu oluşan sertlik, karo seramikleri diğer malzeme ailelerinden ayıran bir özelliğidir. Bu tepkimeler kısmen cam benzeri kompakt bir yapıya sahip kısaca katı bir malzemenin oluşmasını sağlar. Bu yapıyı oluşturan elementler içinde oluşan kimyasal bağların özel doğal yapısı ve gücü karo seramiklerin kırılmaya ve zarar görmeye karşı yüksek dayanım kazanmasını sağlar; bütün seramik malzemeler gibi karolar da şekil değiştirmez veya bükülmezler, kırılmalarına yetecek kadar ağır yüklerde bile katıdırlar.

Bükülmeden kırılma noktasına ulaşan (plastik deformasyon yaşayan) bir malzeme “kırılgan” olarak tanımlanırken tam tersi sekilde davranan bir malzeme “esnek” olarak adlandırılır. Kırılganlığın bir kusur olmadığının altı çizilmelidir. Kırılganlık bütün seramik malzemelerin karakteristiği olan orta derecede şok dayanıklılığıyla ilgilidir; bir tabağın düştüğünde kırıldığı gibi örneğin düşen ağır bir objenin etkisiyle darbe alan bir karo da kırılabilir. Karo seramik döşenmiş bir zemin vinil bir zeminin olduğu biçimde dirençli değildir.

Seramiğin yüksek derecede fırınlanması sırasında oluşan kararlı bileşikler diğer maddelerle veya çevresiyle etkileşime girme eğiliminde değildir veya çok az eğilimlidir. Dolayısıyla karo seramikler eylemsizdir. Seramik malzemeler çözünmeye veya değişmeye uğramaz, sadece suyla temasta değil çoğu kimyasal malzemeyle (sadece hidroflorik asit camı, dolayısıyla seramiği çözebilir). Bu eylemsizlik sadece oda sıcaklığında değil yüksek sıcaklıklarda da oluşur; şiddetli bir yangının alevleri dahi 900°C’den yüksek sıcaklıklarda fırınlama işlemiyle üretilen bir malzeme olan karo seramiğin yapısını değiştiremez.

Karo seramik kullanılan yerler

Karo seramik yer ve duvar kaplama malzemesidir. Sertliği ve mekanik direnci nispeten ağır yüklere karşı koyma kapasitesi verse de sonuçta kaplama malzemesi olması karo seramiğin üzerine uygulandığı temel yapıyla sıkı şekilde ilişkili değerlendirilmesini gerektirir. Taşıyıcı işlevi olan temel strüktür olmalıdır, üzerine uygulanan karolar değil. Seramik kaplı bir zemin düşünüldüğünde karolar zemin üzerine düzgün bir şekilde uygulanırsa ağır yükler (üzerinde yürüyen insanların, mobilyaların, hatta araçların ağırlığı) altında kırılmayacaktır. Dayanıklı bir karo kaplı yüzey elde etmek için karo uygulamasının doğru şekilde planlanması ve gerçekleştirilmesi büyük önem taşır.

Karo Seramik fiyatları

Fiyatlar Kullanılan ürün özelliklerine ve ebatlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda iletişim bilgilerimizi kullanarak veya şubelerimize gelerek bilgi alabilirsiniz. Uygun fiyat kaliteli hizmet için bizi tercih ediniz.  Üretimden montaja kadar tüm aşamaları kendi bünyemizde yapıyoruz. Sanayi kuruluşları için özel çözümler ve projeler üretmek bizim için onurdur. Ücretsiz keşif, tasarım ve diğer hizmetlerimizden* yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. TADİLATTÜRK Olarak bu konuda sizlere hizmet vermekten onur duyarız. Diğer web sayfamızı ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

*Ücretsiz hizmetlerimiz belirli koşullara bağlıdır. Misal ücretsiz keşif mesafe sınırlıdır. Ayrıntı için iletişime geçebilirsiniz. 

Karo Seramik İşleri İstanbul Kocaeli

 İzmit  İstanbul Kocaeli Gebze Darıca Şekerpınar Çayırova İletişim : 0262 644 69 09