Tag: Mutfak tezgahı

MUTFAK TEZGAHI

Evinizin en aktif bölümü şüphesiz ki mutfağınızdır, bu sebepten ötürü de mutfak tezgahınızı kaliteli ve cebe dost bir seçim yapmak istemek hakkınız. Her ne kadar fiyat önemli olsa da kaliteyi gözardı etmemeniz gerekir, nihayetinde kaliteli bir ürün seçmeniz sizi ilerleyen zamanlarda doğabilecek masraflardan kurtaracaktır.

tezgah

 

 

 

 

 

Mutfak tezgahı fiyatları; tezgahın büyüklüğüne, çeşidine ve malzemenin yapısına göre farklılık oluşturabilir. Mutfak tezgahları genelde mermer, granit veya kuvars esaslı taşlardan yapılmaktadır.

Mermer Mutfak Tezgahı

Mermer tezgahlar iyi cilalanmış olsalar bile leke tutar, çizilebilir. Buna karşın su ve ısı geçirmez. Mutfak tezgahlarında genellikle Afyon mermeri kullanılır.

Granit Mutfak Tezgahı

Granitler mutfak tezgahlarında en çok kullanılan, kolay temizlenebilen ve ısı dayanımı yüksek ürünlerdir. Granitler genelikle desenli tonlardan oluşmaktadır. Yaklaşık 50 çeşit granit vardır. Her granitin kendine göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Su emme oranı, eğilme direnci, basınç dayanımı oranlarının değişikliği granitler arasında kaliteli belirleyici özelliklerdir. Örneğin Star Galaxy granitinin su emme oranı %0,08 ile %0,12 arasında değişirken Bianco Sardo’nun %0,20 ile %0,30 arasındadır. 

Kuvars Esaslı Mutfak Tezgahları

Çimstone ve Belenco gibi ürünler kuvars esaslı polyester reçine bağlayıcılı bir tür kompoze taşlardır. Bu ürünlerin %92-%95′ini doğadaki en sert malzemelerden biri olan kuvars oluşturur. Ürün çeşitlikleri oldukça fazladır ve hemen hemen her türlü zevke hitap ederler. Çizilmez ve leke tutmazlar. Oldukça kolay temizlenebilen bir yapıya sahiptir. Su emme oranları oldukça düşüktür, bu oran yaklaşık %0,05′tir.

 

 

 

ofemre

Tadilat İşleri

Tadilat İşleri

Tadilat İşleri

Tadilat ve dekorasyon İşlerindeki başarı, eğitim ve tecrübeden geçmektedir. Biz bu işi severek yapıyoruz. Konusunda uzman kadromuz ve deneyimli ustalarımızla işlerinizi, günün gelişen ve değişen  dekorasyon tekniklerini de dikkate alarak  dinamik bir ekip çalışması yapmaktayız.İşi Zamanında teslim, uygun fiyat garantisi de veriyoruz. Ön incelemede yerinde keşifini yaptıktan sonra istediğiniz kalitede ve malzemeyle, istediğiniz bütçede tadilatınızı yapıyor. Yaptığımız işin sorumluluğunu alıyoruz.

Tadilat ve onarım işleri can sıkıcı, sorunlu işler olmaktan çıkıyor. Birebir yerinde A dan Z ye tüm işlerinizi bize gönül rahatlığıyla teslim edebilirsiniz. İster evinizin boya badana sı olsun ister anahtar teslim tadilat işleri olsun hepsine talibiz.Çünkü biz işimizi büyük küçük diye ayırmıyoruz.

Biz işi almadan önce bir Plan hazırlamaktayız.Daha sonra sizlerle plan üzerinde çalışma yaptıktan sonra projelendirip uygulama programımıza almaktayız.

Komple iç tadilat işleri , Mağaza tadilatı , Ev tadilatı , Ofis tadilatı, Anahtar teslim tadilat işleri, dekorasyon , ev dekorasyonu , ofis dekorasyonu, sıva ve boya işleri, mantolama , ses yalıtımı , Mutfak ve Banyo tasarımı , PVC doğrama , Çatı Yalıtımı , Kartonpiyer, Asma Tavan , Bölme duvar, Fayans seramik döşeme işleri , Sıhhi tesisat , Elektrik tesisatı , Doğalgaz tesisatı , iç cephe mantolama , dış cephe mantolama aklınıza tadilat ve dekorasyon hakkında ne geliyorsa uyguluyoruz. Tadilat işleri ni tek elde toplayarak fiyattan ve zamandan kazanıyorsunuz.

 

Gebze Tadilat

Gebze Tadilat

Gebze Tadilat

Gün geçtikçe büyüyen müşteri portföyümüz ile bizde hizmet bölgelerimizi büyütüyoruz.

Artık, aşağıda yazılı İlçelerdede hizmet vermekteyiz ! Tadilatİşleri.Net

Gebze, Darıca, Çayırova, Şekerpınar, Yalova, Karamürsel, İzmit, Eskihisar, Derince, Körfez, Kandıra, Başiskele, Gölcük, Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar.

Uygun fiyat, müşteri memnuniyeti, GARANTİ !

Tadilat Nedir?

Tadilat ev veya işyerlerinde öncelerden kullanılmış veya kullanılma ömrünü yitirmiş yapı malzemelerinin yenileme, bakım onarım işlerinin tümüne verilen isimdir. Tadilat, dekarasyona göre biraz daha maliyeti düşük işlerdir.

Dekorasyon Nedir?

Ev veya işyerlerine kullanım alanlarına göre göze en iyi hitap eden şıklık ve görsellik bakımından yapılan iyileştirme ve yenileme çalışmalarının tamamına verilen isimdir. Dekorasyon çalışmaları her yıl değişmektedir. Tarih boyunca insanın yaşadığı mekanlar üzerinde çok gelişmeler kaydedilmiş ve bu gelişmeler sonucunda bir çok tasarımlar ortaya çıkmıştır Amaç, yaratıcı tasarımlarla insanın kendine olan güvenini aşabilmek, farklılaşmaktır

Bugün için çoğunlukla dekorasyon firmaları tarafından iş kolu haline gelmiş bulunan Dekorasyon olgusu, süsleme sanatı olarak da tanımlanabilir Yaşanılan mekanların insan hayatına renk katması, doğaya bakış açısıyla doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir

Dekorasyon firmaları ; Mistik ya da sembolik anlamda renklerin, şekillerin kullanımıyla her mekanda veya nesnede içinizdeki yaratıcılığı ortaya koymanıza yardımcı ve klavuz olurlar.

Tadilat bütçesi nasıl oluşturulur?

Tadilat bütçesi oluştururken önce tadilat işleri yapan firmayla irtibata geçilerek yapılacak keşifden sonra ortalama maliyeti çıkarılır. Ortalama maliyete %20 veya %25 gibi rakamlar ekleyerek tadilat giderini ortaya çıkarırsınız. Böylece tadilat süresince fazladan veya sizin hesap etmediğiniz giderleride çıkarmış olursunuz.

Tadilat işlerinde eski yapı malzemelerini yenilettiğiniz için örnek mutfak dolabını değiştirirken yaptırmışken mutfak tezgahı olmuşken mermer veya granit olsun diyebilirsiniz ve bu size ek maliyet çıkaracağı için bütçenizi iyi ayarlamanız gerekir.

Kimlere tadilat işleri yaptırılır?

İnsanlarımız çoğu zaman yüksek paralar ödeyerek kandırılmış olabilirler. Bu yüzden işini vereceğiniz firmada muahakkak yaptırdığınız işin bir teknk elemanı olması gerekir. Aksi takdirde işin ortasında veya sonrasında meydana gelecek sorunlu işlerde destek alamayabilirsiniz. Hatta kızıp işi iptal edebilirsiniz. Bu yüzden işin ehli işini iyi yapan firmalarla çalışmanız en doğrusu.

 

Hakkımızda

1984 yılında mermer işleri yaparak inşaat sektörüne giren firmamız.  Yaptığı işlerden dolayı aldığı övgü ve tavsiyelerle her geçen yıl büyümüştür. Günümüzde tüm inşaat faliyetlerini yapması ile birlikte değişik sektörlerde de yer almaya başlamıştır.

İhtiyaçlarınıza uygun vinç üretimi            Balaman Dekorasyon  inşaatınızı alıp yaşanılacak bir yapı haline getirmektedir. Açıklamamız gerekirse inşaatımızı dış işleri (boya, sıva, alçıpen alüminyum doğrama ve kaplama işleri vb… ) ve binanızın iç işleri (mobilya, kapı, pencere, doğrama, döşeme, ıslak mekan düzenleme, boya, saten, alçıpen, çelik kapı vb… ) itina ile yapılmaktadır. Sektörde iddalı olmamızın en büyük nedeni siz müşterilerimizin memnuniyetidir. Her müşteri bizim için referans olmakla birlikte ticaretimizin ötesininde dostumuzdur.

          Günün ihtiyaçları göz önünde bulundurarak  yapmış olduğumuzu büyüme politikamız gereği dekoras yon ve inşaat sektörüyle birlikte  firmamız  Endüstriyel inşaat ( Çelik Konstrüksiyon Yapı Sistemleri, atık ve imalat sistemleri ) tasarım ve yapımınıda iş kollarımıza eklemiş bulunmaktayız. Siz endüstriyel ihtayaçlarınızı belirleyin en uygun proje ile size yardımcı olalım

Havalandırma Sistemi

İhtiyaca göre havalandırma sistemiz tasarımımız

[nggallery id=6]

Referanslarımız

farmamak 116-rotopas-logo
zf-logoravago
legrandkibsaskarbetonbuyukf17_polterm
enplastbbs

Beton Dökme ve Kırma

BETON DÖKÜMÜ ÖNCESİ VE SONRASINDA UYULMASI GEREKLİ TEKNİK KURALLAR

 1. Beton toprak bir zemin üzerine dökülecekse önceden zemin sıkıştırılmalıdır.
 2. Toprağa veya dolgu malzemesini betonun suyunu emmesini önlemek için 15 cm. derinliğe kadar iyice nemlendirilmeli. ( çamur oluşmadan )
 3. Kayalık zeminde üzerine beton dökmeden önce zeminin gevşek kısımları temizlenmeli ( su birikintisi bırakmadan )
 4. İş derzini izleyen beton dökümünde önceki beton tabakası temizlenmeli ve kalıpta pisliğin toplanmaması için an altta boşaltma yeri bırakılmalı,
 5. İş derzi önceden tespit edilmeli,
 6. Beton kalıpları geçirimsiz ve sağlam olmalı,
 7. Betonun temas edeceği kalıp yüzeylerini, beton dökümünden önce temizlenmeli,
 8. Su emebilen yerler nemlendirilmeli,
 9. Beton kalıpların da ve saha betonlarında kalıp içerisinde pas payı kullanılmalı,
 10. Beton döküm miktarına göre yeterli ekip ve ekipmanın beton dökümünden önce hazır bulunmalı,
 11. Beton döküm elemanlarının eğitimli olmaları,
 12. Soğuk ve sıcak havalarda beton dökümü yapılacaksa gerekli tedbirlerin alınması,
 13. Betonu kalıba zarar vermeden ve donatıyı oynatmadan yerleştirmeli,
 14. Özellikle beton vibratör yedeği bulundurulmalı,
 15. Beton daima kalıpların ortasına düşey olarak dökülmeli,
 16. Kolon ve perdelerde çok yüksekten betonu ( max.1.5 m. ) dökmemeli,
 17. Pompalama esnasında beton donatıya ve kalıba çarpmamalı,
 18. Yüksek kolon ve perde betonlarında ilave boru veya hortum ile betonu aşağıdan yukarıya doğru dökmeli,
 19. Beton dökümünde kuralına uygun gerektiği gibi vibratör kullanılmalı,
 20. Vibratör yüzeye dik olarak kullanılmalı ve ayrışmaya sebep vermemek için fazla süre betonun içerisinde tutulmamalı,
 21. Vibratör kullanımı esnasında donatıyı sarsmamalı,
 22. Temiz yüzeylerde mastarlama işinden sonra ahşap mala perdahı için yüzey parlaklığının kaybolması beklenmeli,
 23. Yüzey çatlaklarını önlemek için ikinci kez mala perdahı yapılmalı,
 24. Beton yeterli derecede katılaşıncaya kadar betonu sıcaktan, soğuktan, kurumadan, sağnak yağmurdan, selden ve yapıyı tehlikeye sokacak titreşim ve sarsıntılardan korunmalı,
 25. Beton su ile an az 7 gün veya kimyasal kür malzemeleri ile küre tabi tutulmalı.

TAZE BETONUN YERLEŞTİRİLMESİ VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 

Hazır beton olarak üretilen ve yapının bulunduğu yere kadar taşınmış olan taze beton için bir sonraki aşama olan betonun yerleştirilmesi , beton malzemelerinin karışım oranlarının bulunması, betonun karılması ve taşınması gibi işlemler kusursuz olarak yerine getirilmiş olsalar dahi, taze betonun yapıdaki yerine yerleştirilmesi işlemi uygun tarzda yapılmadığı takdirde,betondan beklenen kaliteyi elde edebilmek mümkün değildir.

Taze betonun yapıdaki yerine yerleştirilmesi işleminde dikkat edilmesi gereken ana esaslar şunlardır :

 1. Yapının tipi ve konumu, kalıp şekli, kalıp boyutu gibi yapı özellikleri dikkate alınarak, yerleştirme işi en uygun ekip ve ekipmanın seçilmiş ve kullanıma hazır durumda olmaları,
 2. Yerleştirme işlemine başlamadan önce, yapının bulunduğu yerde ve yapıda gereken ön hazırlıkların yerine getirilmesi, yerleştirme işleminin aksamadan sürdürülebilmesi için doğru planlama yapılması,
 3. Taze betonun yapıdaki yerine yerleştirilmesi işleminin betonun homojen özelliği bozulmayacak tarzda uygulanması.

Günümüzde kullanılan betonlar, Hazır beton olarak üretilip taşındığından, yapının bulunduğu yere kadar transmikserlerle getirilmiş olan taze betonun yerleştirilmesi işleminde de yapının özelliğine göre genelde pompa gücünden yararlanılmaktadır.

TEZE BETONUN YERLEŞTİRME İŞLEMİNDEKİ KURALLAR :

Taze betonun yerine yerleştirilmesi işleminde en önemli hedef, betonun homojenliğinin kaybolmaması ve ayrışmaya uğramadan yapıdaki yerini almasıdır.

 1. Taze betonun kalıp içerisine yerleştirme işlemi yukarıdan aşağıya doğru – düşey konumda yapılmalıdır. Yerleştirilen beton, önce kalıp içerisinde bir bölgeye büyük bir beton yığını olarak yerleştirilip daha sonra sağa – sola yayılmaya çalışılmamalıdır.
 2. Taze betonun yerine yerleştirme işlemi belirli kalınlıklarda yatay olarak tabakalar halinde yapılmalı ve taba kalınlığı 60 cm. geçmemeli ve her tabakaya vibrasyonla sıkıştırma işlemi uygulanmalıdır. Bir önceki beton tabakası üzerine yerleştirilen betonun, alttaki beton son prizini almadan önce yerleştirilmesi gerekmektedir.
 3. Taze beton çok yüksek mesafelerden serbestçe düşecek tarzda yerleştirilmemelidir.
 4. Dar ve derin kalıplar içerisine taze betonun yerleştirilmesi işleminde, segregasyona yol açmayacak önlem alınması ve buna göre uygulamaların yapılası gerekmektedir. Dar ve derin kalıpların içerisine beton yerleştirilirken beton pompaları kullanılmalı ve gerekirse pompa borularının ucuna ilave boru – hortum eklenerek betonun ayrışmasına engel olunmalıdır. Eğri şekilli kalıpların ( tünel kemer betonu v.d. ) içerisine beton yerleştirmede de hortum aracılığı veya kalıp yan yüzeylerinde açılan pencerelerden yararlanılmalıdır.
 5. Derin kalıpların alt kısmına yerleştirilecek olan taze betonun kıvamı ile üst kısmına yerleştirilecek olan taze betonun kıvamı aynı olmalıdır.
 6. Taze betonun yerleştirilmesi işlemine kalıpların köşelerinden başlanmalıdır. Eğimli yüzeylerde yerleştirme işlemine en alçak seviyeden başlayarak devam edilmelidir.
 7. Taze beton şiddetli yağmur altında yerleştirilmemelidir.Böyle bir durum, Betonu istenenden daha ıslak duruma getirmekte ve özellikle beton yüzeyinin dayanımında ve dayanıklılığında azalmaya neden olmaktadır.

TAZE BETONUN SIKIŞTIRILMASI 

Beton malzemelerin hazır beton tesislerinde karılması ve taze betonun yerine yerleştirilmesi işlemleri esnasında, beton karışımının içerisine kendiliğinden ( istenmeden ) bir miktar hava da sıkışmaktadır.

İçerisinde bir miktar hapsolmuş hava boşluğu bulunduran taze beton, yerleştirildiği kalıbın içerisini tamamen doldurmamış ve yoğunluğu az olan bir beton durumundadır. Beton yerine yerleştirildikten hemen sonra ,bünyesinde yer alan hapsolmuş havanın mümkün olabildiği kadar dışarıya çıkartılması gerekmektedir. Taze betonun içerindeki hapsolmuş havanın dışarıya çıkartılması işlemine “betonun sıkıştırılması ” denilmektedir.

Beton teknolojisinin gelişmesi neticesinde hazır betonların sıkıştırılması Mekanik yöntemlerle yapılmaktadır. Uygulanacak sıkıştırma yönteminin belirlenmesinde, taze betonun sahip olduğu işlenebilme, kalıp şekilleri ve boyutları, beton içerisinde yer alacak donatının sıklığı ve miktarı gibi bazı faktörler dikkate alınmalıdır.

Hazır beton sektöründe kalıba yerleştirilen taze betonun içerisindeki havadan kurtulmak ve betonu daha az boşluklu bir beton durumuna getirebilmek amacıyla,betona uygulanan vibrasyon işlemi, vibratör denilen titreşimli mekanik aletlerle yapılır.

Betonun vibrasyon yöntemiyle sıkıştırılması işlemindeki olaylar iki aşamalı olarak yer almaktadır.Birinci aşamada vibrasyon etkisi ile betondaki harç sıvılaşarak dibe doğru hareket etmekte ve ikinci aşamada betonun içerisindeki hapsolmuş hava dışarı çıkmaktadır. İkinci aşamadaki olay birinci aşamadaki olayla hemen hemen aynı anda yer almaktadır.

TAZE BETONA VİBRASYON UYGULANMASININ SAĞLADIĞI YARARLAR :

 • Betonun yerleştirilmesi kolay olduğundan ekonomi sağlamaktadır.
 • Daha yoğun ve homojen bir beton elde edilmektedir.
 • Kalıpları sökülen betonda, kenarların belirgin hatların düzgün şekilde oluşabilmesini sağlamaktadır.
 • Daha yüksek dayanımlı beton elde edilmektedir.
 • Betonarme yapı betonlarında, betonla demir donatıların arasında daha iyi aderans sağlanmaktadır.
 • Daha yüksek dayanıklılık elde edilmektedir.

Beton Vibratör tipleri :

Taze betonun kıvamına, yapıdaki kullanıldığı yere ( kiriş, döşeme v.d.) ve imal edilecek beton elemanının tipine uygun olabilecek sıkıştırmanın yapılabilmesi için :

 • Dahili vibratörler,
 • Harici vibratörler,
 • Vibrasyon masaları,
 • Yüzey vibratörleri olarak dört gurupta imal edilirler.

Hazır beton sektöründe en yaygın olarak kullanılan vibratör tipleri dahili vibratörler olup, içerisine eksantrik ağırlıklı dönme elemanı yerleştirilmiş olan çelik bir tüp ve çelik tüpün üst ucundan bağlanmış olduğu hortum şeklindeki esnek bir saptan oluşmaktadır. Esnek sapın üst ucu elektrik veya dizel motoruna bağlıdır.Dalıcı olarak adlandırılan çelik tüpün alt ucu yuvarlatılmış durumdadır.

Dahili vibratörlerin dalıcı uçları 2 – 18 cm. arasında değişen çaplarda ve 4000- 15000 devir / dakika arasında değişen frekans kapasitelerinde üretilmektedir.

Plastik kıvamdaki yapı betonlar için : 8500 – 15000 devir / dakika,
Duvar,kolon, kiriş gibi elemanların betonlarında : 8000 – 12000 devir / dakika,
Kütle betonlarında : 7000 – 10500 devir / dakika frekanslı vibratörler önerilmektedir.

Dahili vibratörün etkili olduğu alan dalıcı ucun çapına göre değişmektedir.

DALICI UÇ ÇAPI – cm.
VİBRATÖR ETKİ ALANI YARI ÇAPI -cm.
3
5
7
10
15
12
19
27
40
50

Taze betonların yerleştirilmesinde hangi çapta dalıcıya sahip vibratörün kullanılacağına karar verilebilmesinde, kalıp genişliği, beton kıvamı, donatıların sıklığı etkili olmaktadır.

VİBRATÖR UYGULANMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR :

 • Beton tabakasının derinliği, kullanılacak olan vibratörün dalıcı ucunun uzunluğunu geçmemelidir. Her beton tabakası vibrasyona tabi tutulmalıdır.
 • Vibratör taze betonun içerisine dik olarak daldırılmalı ( düşey eksenden en fazla 10 derece eğik durumda olabilir. )
 • Vibratörün dalıcı ucu taze beton tabakasının tüm derinliğine, hatta bir önceki tabakaya birkaç cm girecek tarzda daldırılmalıdır.
 • Vibratör ucunun daldırılacağı noktalar arasındaki uzaklık genel olarak 40 – 50 cm civarındadır ve 75 cm. yi geçmemelidir.
 • Dalıcı uç beton kalıbının yan yüzeylerine yakın tutulmamalıdır.
 • Dalıcı uç taze beton içerisine hızlı bir şekilde daldırılmalı , beton içerisinde çok kısa veya çok uzun süreyle tutulmamalı ,( normal süre 5 – 15 sn. dir ), dalıcı ucun beton içerinden dışarıya çıkartılması ise yavaşça ( saniyede 5 – 10 cm. ) yapılmalıdır.
 • Dalıcı uç beton içerisindeki donatılara temas ettirilmemelidir.
 • Çok akıcı kıvamdaki betonlara vibrasyon işlemi uygulanmamalıdır.

TAZE BETON YÜZEYİNİN DÜZELTİLMESİ 

Sertleşmiş beton yüzeyinin istenilen düzgünlükte olabilmesi için, yüzey düzeltme işleminin, taze betonun kalıplara yerleştirilip sıkıştırılmasından hemen sonra, yani betonun katılaşma göstermeden önce yeterli dayanıklılığı ve beklenen performansı gösterebilmesi için uygulanması gerekmektedir.

1. İLK DÜZELTME: İlk düzeltme işlemi, kalıbına yerleştirilmiş ve sıkıştırılmış betonun yüzeyinde bulunabilecek çıkıntılı veya çukur kısımlardan kurtulmak, beton yüzeyini aynı seviyeye getirebilmek için yapılmaktadır.Bu işlem için düzgün yüzeyli mastarlar kullanılmaktadır.

2. SON DÜZELTME: İlk düzeltme işleminin sonunda aynı seviyeye getirilmiş olan beton yüzeyinin tamamen düzgün bir duruma getirilebilmesi için yapılmaktadır. Son düzeltmede yüzdürme yöntemi işlemi 10 – 12 cm eninde ve 30 cm. boyunda altı çok düzgün olan tahtadan yapılmış bir aletle beton yüzeyine hafifçe bastırarak, beton yüzeyi üzerinde yüzdürülerek, beton yüzeyindeki pürüzlü kısımlar ve ince çatlakların kapanması sağlanabilmektedir.

Yüzdürme yöntemi ile yüzey düzgünleştirmesi işleminde betonla temas eden ve dönen bir disk bulunan motorlu aletler de kullanılmaktadır.

Ancak, daha düzgün ve pürüzsüz bir yüzey elde edebilmek için çelik mala ile düzeltmeye gerek duyulmaktadır.Yüzdürme yöntemi ile beton yüzeyinin düzeltme işleminden kısa bir süre sonra, beton yüzeyini tamamen düzgün ve çatlaksız bir duruma getirmek amacıyla uygulanmaktadır. Beton yüzeyini pürüzsüz ve tamamen düzgün bir duruma getirebilmek için uygulanan yüzdürme ve malalama gibi son düzeltme işlemleri ise, ilk düzeltme işlemi biter bitmez başlatılmamaktadır.

Son düzeltme işlemine başlayabilmek için taze betondaki terlemenin büyük ölçüde sona ermesini, beton yüzeyinde serbest su kalmamasını,ve betonun belirli ölçüde katılaşma göstermesini beklemek gerekmektedir.

Son düzeltme işlemlerinin başlatılabileceği zamanın tespiti şu şekilde yapılır:

 • Beton yüzeyinde hiç su bulunmamalı, beton yüzeyi parlaklığını kaybetmemiş olmalıdır.
 • Beton yüzeyi, bir insan yükünü taşıyabilecek kadar ( ayakla basıldığı zaman en fazla
  3-5 mm.lik bir iz bırakabilecek kadar ) katılaşmış olmalıdır.

BETONUN KÜRÜ – BAKIMI

Betonun, özellikle ilk günlerde yeterince hidrotasyon yapabilmesini sağlayabilmek üzere, betonun içerisinde yeterli miktarda suyun ve sıcaklığın bulundurulması ve bu ortamın korunması işlemi ” Betonun Kür ü veya Betonun Bakımı ” olarak anılmaktadır.

Betonun kürü için gerekli olan koşullar şunlardır :

 • Yerine yerleştirilmiş olan betonun içerisindeki suyun buharlaşarak azalması, betonda yeterli miktarda su bulundurulması,
 • Yerine yerleştirilmiş olan betonun içerisindeki sıcaklığın betondaki hidratasyonu yavaşlatacak veya durduracak derecelere düşmesi.

Yerine yerleştirilen taze betonun içerisindeki suyun azalmasının en önemli nedeni buharlaşmadır.Buharlaşma hızı , havadaki relatif neme, hava sıcaklığına, betonun sıcaklığına ve rüzgar hızına bağlıdır.

Sertleşmiş betonun çeşitli etkilerden zarar görmemesi için dökümü takip eden ilk günden itibaren en az 7 gün boyunca ıslak küre tabi tutulmalıdır.

Betonda dayanıklılığı garanti eden unsurlardan bir tanesi de betonun kür edilmesidir.Teorik olarak en iyi kür şekli betonu su altında bırakmak veya ıslak çuvalları beton yüzeylerine örterek korumaktır.

Beton yüzeyine püskürtülerek ince bir film tabakası oluşturarak, buharlaşmayı önleyen kimyasal kür malzemeleri kullanılarak da betonlar kür edilebilmektedir.

Ev Dekorasyonu ve tadilat

Ev Dekorasyonu ve tadilat dikkat gerektirir. Konut ve işyeri tadilatların da genellikle pratik ve ucuz yöntemler tercih edilmekte ve birçok ayrıntı atlanmaktadır. Kalitesiz işçiliğin ve ucuz malzemenin ömrü kısa olduğu için de aslında bize daha pahalıya mal olmaktadır.

Konut ya da işyerinin tamamında ya da bir bölümünde tadilat yaptırmaya karar verdiğimizde öncelikli olarak yapılması istenenlerin listesi çıkarılmalıdır.

Tadilat listesinde, yıkım ve onarım gerektiren işler öncelikli olarak listelenmeli, dekorasyona göre yapılması gereken basit işler ise ikincil olarak yer almalıdır. İç Cephe ve Dış Cephe Boya işlemlerimiz ise mümkünse en son sıralara konmalıdır.

Tadilat listesinde yer alan işlerin piyasa fiyatlarını araştırın. Malzeme ve işçilik fiyatları hakkında bilgi edinin. Hedefiniz bütçenize göre mümkün olduğunca kaliteli malzeme ve işçilik ile tadilatınızı yaptırmak olmalıdır.

Ev dekorasyonu ve tadilat işlemlerinde iş planlaması size nakit ve vakit kazandıracaktır. O yüzden iş planlamanız ne kadar iyi olursa tekrar tekrar aynı işlemleri yinelemek zorunda kalmazsınız.

Sizlere Komple Ev tadilatı yaparken kullanabileceğiniz iş planlaması ve dikkat edilecek hususlar ile ilgili bir rehber hazırladık. Eminiz ki bu rehber doğrultusunda hareket ettiğiniz sürece vakitte nakitte sizin olacak. Konut ya da işyeriniz kullanışlı, yaşanılabilir yer olacaktır hem de uzun ömürlü ve kaliteli.

Rehberimizde yer alan iş planlaması sıralaması şu şekildedir;

– Yıkım ve Onarım işleri
– Pencere ve Kapı Doğramaları
– Banyo ıslak zemin ve elektrik-su tesisatı
– Mutfak ıslak zemin ve elektrik-su tesisatı
– Zemin döşemeleri
– Çatı İzolasyonu
– İç Cephe Boya işleri
– Dış Cephe Boya işleri
– Dekorasyon

YIKIM VE ONARIM İŞLERİ

Konut içerisinde yıkılmasını istediğiniz duvar, kapatmak istediğiniz balkon olabilir.

Salonunuz ve mutfağınız bitişik ve ikisi de küçük ve kullanışsız. Arada ki duvarı kemer şeklinde yıkarak açık mutfak bir eve sahip olabilirsiniz. Artık mutfağınız ve salonunuz gözünüze küçük görünmeyecek daha aydınlık bir ortama kavuşmuş olacaksınız.

Yatak odanız küçük ve üstelik hiç kullanmadığınız bir balkona sahip aradaki duvarı kaldırıp, balkonu PVC pencere ile kapatarak büyük ve kullanışlı yatak odasına kavuşabilirsiniz.

Konut içerisinde taşıyıcı kolonlara zarar vermemek kaydı ile ufak yıkım ve onarımlar yapmanız mümkün. Bu tamamı ile sizin evinizden ne istediğinize, nasıl rahat ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturmak istediğinize bağlıdır.

Yıkım işlemleriniz de kesim alınacak ve delinecek yerler kolon ve kirişlere denk geliyorsa “KAROT” kesimle yaptırınız. Hilti ve benzeri aletler titreşim oluşturdukları için zararlı ve yasaktır. Binanızın metal ve beton kısımlarının kaynaşımlarına zarar vereceği için yük taşıma ve dayanıklılığını azaltır. Çalıştığınız usta ve ya elemanı bu konuda size ne söylerse söylesin güvenlik için KAROT kesimde ısrarcı olun. Çünkü KAROT kesim dairesel elmas uçlu kesici aletin hızla sürtünmesi ve titreşimsiz olmasından dolayı sağlıklı ve gerçek çözümdür.

PENCERE VE KAPI DOĞRAMALARI

PVC çift camlı pencere ve kapı sistemlerini tercih etmeye çalışmalısınız. Evinizi hem ısı hem de ses yalıtımı açısından büyük ölçüde izole etmiş olursunuz. PVC çift camlı pencere ve kapı sistemleri ile konut içerisinde ki yıllık enerji tüketiminiz %35-40 azalmış olur. Üstelik yıllarca bakım ve onarım gerektirmez.Ancak ahşap doğramalarda her yıl bakım yapmanız gerekmektedir.Ahşap doğramalar da sağlıklıdır ancak zahmetli ve masraflıdır.

PVC pencere ve kapı sistemleri yapımında köpük dolgusunun tam ve muntazam olmasına dikkat edin. Duvar bağlantılarının izolasyon bantları ile kaplanmış olmasını sağlayın. Kapıların altlarının yer döşemesi ile maksimum 1 cm. fark olmalı ve bu farka da kapı altı esnek süpürgeliğin yapılmasına dikkat edin.

BANYO ISLAK ZEMİN VE ELEKTRİK – SU TESİSATI

Banyo ve tuvaletinizde elektrik tesisatı yapılırken boat bulundurmayın ve mümkünse elektrik düğmeleri dışarıda olsun. Banyo da kullanacağınız prizlerin ise sızdırmaz, kapaklı ve topraklı olmasına dikkat ediniz.

Su tesisatınızın yapımın da ise en önemli şey yerde 2 tane yer sifonu bulunması ve akıntı yönünün yer sifonlarına göre olması gerekmektedir. Giden su tesisatınız da esnek hacimsel borular, gelen su tesisatınız da ise plastik ya da metal alaşımlı plastik boruları tercih ediniz.

Lavabo, küvet/duş ve çamaşır makineniz için gelir ve gider su tesisatlarına dikkat edin.

Islak zemin döşemelerinde tavandan gelen seramik derzini zeminde aynı doğrultuda ilerleyip karşı duvarda aynı doğrultu da devam etmelidir. Kısaca simetrik, düzgün ve ölçülü olmalıdır. Kapı ve pencerelerinizin zemin ve duvar döşemeleri ile kotları, girinti ve çıkıntılarının orantılı olması gerekmektedir.

Tavan da hava alması açısından kireç tercih ediniz.

Banyo aksesuar ve ekipmanlarının montajında  su sızdırmazlık ve izolasyonuna dikkat ediniz.

Son olarak mümkünse 15 cm. çapında havalandırma vantilatörü taktırınız. Işık kumandalı havalandırma vantilatörü bulundurursanız ışık yandığında vantilatör çalışacak ve ışık kapatıldıktan 1-2 dk. sonra vantilatör duracaktır. Bu hem banyonuzun havalanmasını sağlayacak hem de şofben gibi gazlı ısıtıcı kullanımında zehirlenmeleri önleyecektir.

MUTFAK ISLAK ZEMİN VE ELEKTRİK – SU TESİSATI

Mutfak ta elektrik tesisatı yapılırken ana sigortanızdan 2 ya da 3 sigortayı mutfağınıza ayırın. Mutfak içerisinde çok yüklü elektrik kullanımı olduğu için bu gereklidir. Unutmayın topraklı priz hem sizin hem de elektrikli aletlerinizin güvenliği için önemlidir.

Mutfak içerisin de elektrik prizlerinin yerlerinin tespitini yapın. Fırın,bulaşık makinesi, buzdolabı,mikrodalga fırın,aspiratör prizlerini unutmayın.Mutfak tezgahının üstünde kullanacağınız prizlerin sızdırmaz,kapaklı ve topraklı olmasına dikkat edin ve küçük ev aletlerinin sayısının ne kadar çok olduğunu göze alarak 2’li yada 3’lü en az 3 takım priz koydurmayı unutmayın.

Mutfak lavabosu  ve bulaşık makinesi için gelir ve gider su tesisatlarına dikkat edin. Mümkünse Lavabonuzun altına yer sifonu yaptırın.

Tabii ki mutfak aksesuar ve ekipmanlarının montajında da su sızdırmazlık ve izolasyonu önemlidir.

Banyo da olduğu gibi mutfak ıslak zemin döşemelerinde tavandan gelen seramik derzini zeminde aynı doğrultuda ilerleyip karşı duvarda aynı doğrultu da devam etmelidir. Kısaca simetrik, düzgün ve ölçülü olmalıdır. Kapı ve pencerelerinizin zemin ve duvar döşemeleri ile kotları, girinti ve çıkıntılarının orantılı olması gerekmektedir.

ZEMİN DÖŞEMELERİ

Odalarınızda ki zemin döşemeleri için birçok alternatifiniz var. Seramik, Fayans, Laminant parke, mermer yada ahşap. Seçiminizi öncelikle zevkinize ve bütçenize göre yapacaksınız. Ancak kalite ve fiyat araştırması yapmalı ve en önemlisi iyi bir usta ile yapılmasını sağlamalısınız.

Zeminin şapının düzgün atıldığına ve zemin döşemelerinin dengeli olarak döşendiğini kontrol etmelisiniz. Bunu su terazisi ile kontrol edebilir ya da ettirebilirsiniz. Zemin döşemeleri ile süpürgelikler arasındaki desen ve dizayn uyumuna dikkat etmelisiniz.

Ayrıca seramik, fayans ve mermerde kullanılan dolgu derzinin rengi görüntü açısında önemlidir ve fazlalıklarının dikkatli ve iyi temizlenmesi gerekmektedir.

ÇATI İZOLASYONU

Piyasa da çeşitli amaç ve koşullara göre çok farklı fiyatta ve kalitede izolasyon malzemeleri bulunmaktadır. Ancak her zaman söylediğimiz gibi Hedefiniz bütçenize göre mümkün olduğunca kaliteli malzeme ve işçilik ile tadilatınızı yaptırmak olmalıdır.

Çatı kaplama malzemeleri 3 ana görevi karşılamalıdır. Bunlar kaplama,koruma ve su geçirmeme.Çatı da baca,anten,duvar dipleri ve çatıya çıkış gibi detaylar bulunduğu için  kullanılacak çatı örtüsü ve bu örtü altındaki yalıtımlar çok önemlidir.Isı ve su yalıtımı ile çatı altına su girmesi ve iç-dış hava iletişimi engellenebilir.Ayrıca çatı içerisinde havalandırma ortamının iyi bir şekilde yaratılması ve korunması sağlıklı ve uzun ömürlü bir izolasyon sağlar.

Bodrumunuz varsa; yan duvar ve temel izolasyonunu mutlaka yaptırın

Unutmayın konut izolasyonunuz yetersiz ise yıllık enerji kaybınız %20 civarındadır.

İÇ CEPHE BOYA İŞLERİ

İç cephede yani salon ve odalarda yapılacak boya ve alçıpan işlemleri özen ve dikkat gerektirir. Öncelikli olarak eşyalarınızın üzerini boyadan koruyacak örtü ile örtünüz. Konut boş işe yer döşemelerinizi korumak için örtü kullanınız.

Konutunuz da  tavanlarda alçıpan figürler kullanmayı düşünüyorsanız boyadan önce yaptırmanız gerekmektedir. 2 çeşit alçıpan bulunmaktadır.

Kaynaklı alçıpan daha dayanıklıdır ama ağırdır. Binanıza ekstra yük bindirir.

C yani orijinal denen alçıpan ise uygulaması kolay ve hızlıdır ancak dayanıklı değildir.

Evinizde alçı sıva işi yaptıracaksanız “mastarlı” yani gönyeli ve terazisinde olanını tercih etmelisiniz. Maksimum 2,5-3 cm. alçı kalınlığı uygulanabilir. Duvarlarınızı da önceden 3-4 cm. aralıklarla 0,5 cm. derinlikli ve 1 cm. çaplı tespit çukurları açtırmayı ihmal etmeyin ki alçınız dişli duvara nüfus etsin.

Bütün köşelerinize metal veya plastik köşebent koydurarak zarar görmeden düzgün alçı işlemi yapılabilir.

Duvarlarınızın boya işleminde ise öncelikle duvarlarınızın kirden ve yağdan arınmış olması gerekmektedir. Şayet sızıntı yolu ile kabarmış yerler varsa iyice kazınmalı ve zemin düzlenmelidir. Tabii ki sızıntının kaynağı da bulunarak önlenmelidir.

Duvarlarınızda ki delikler ve düz olmayan yerler dolgu maddesi ile kapatılarak astar atılmalıdır. Astar da size tavsiye edebileceğimiz su bazlı derin astar malzemesi olan tiefengrund. Bu madde duvara boya gibi uygulanarak alçınızın tozunun gitmesine ve iyi sertleşmesine olanak sağlar.Son olarak da boyanızı uygulayabilirsiniz.

DIŞ CEPHE BOYA İŞLERİ

Dış cephe uygulaması zor, pahalı ve zahmetlidir. Bu yüzden uygun kalitede ve fiyatta ama uzun süre dayanıklılık gösteren ve mümkünse izolasyon özelliği olan malzeme kullanmalısınız. Unutmayın uzun süre dayanıklılık derken en az 15-20 yıldan bahsediyoruz.

Dış cephe işlemlerinizi yaptırmak için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar dönemidir. Çok sıcaklarda ve yağmurlu havalarda uygulama zor ve dayanıksız olacaktır. Çünkü sıcakta sıvalar da çatlamalar oluşturacaktır bu da size 1-2 yıl içinde yeni bir dış cephe masrafı çıkartacaktır.

Dış cephe uygulamalarınızda birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar;

– Isı yalıtım sıva uygulamaları (uygulamaya hazır halde paketler halinde temin edebileceğiniz özel  hazırlanmış malzemelerdir)
– PVC/Vinil Siding, Yalıbaskısı cepheler
– Ahşap cephe kaplamaları
– Tuğla ya da taş görünümlü cepheler
– Alüminyum kompozit panel giydirme cepheler
– Kompakt laminant giydirme cepheler
– Mantolama cepheler

Dış cephe işlerinde uygulama yukarıdan aşağıya doğru olmalı ve bir cephede ki iş bitirilerek sırasıyla diğer cephelere geçilmelidir. Yağmur olukları ve klima tesisatları işlemlerden önce yapılmış olmalıdır.

Dış cephenin boya işleminden önce mutlaka uygun dış cephe macunu çektirilmelidir.

Ve son olarak dış cephe boyanızın seçimini yaparken uzun süreli kullanacağınızı da unutmamalısınız.

DEKORASYON

- Konut içerisinde dekorasyona başlarken öncelikle renk ve stil belirlemeliyiz. Evinizde ne aradığınız ve ne beklediğiniz önemlidir.

- Konut içerisinde rahat bir ortam yaratmak için lila, aqua, mine gibi mavinin tonlarını, ruhunuzu dinlendiren rahatlatan bir ortam yaratmak içinse pastel tonları tercih etmelisiniz.

- Yer döşemelerinizin rengini duvarlarınızdan daha koyu renkte seçmelisiniz.

- Odanız içerisinde abajur, masa lambası gibi aydınlatıcılar kullanmak konutunuza sıcak bir hava verecektir.

- Karanlık, dar mekânlarınızı tavana kadar ayna kullanarak göz yanılması yaratabilir ve geniş gösterebilirsiniz.

- Katlamalı perdeler konutunuza stil kazandırır.

- Resimlerinizi merdiven boşluklarına ya da merdiven duvarlarına asarak değerlendirebilirsiniz.

- Yatak odanız dinlenme, uyuma ve kitap okuma amaçlı kullanıldığı için tavan aydınlatmanızı yukarıya doğru size direkt gelmeyecek şekilde seçiniz ve başucu aydınlatması kullanmayı tercih ediniz.
ODALARDA DEKORASYON TAKTİKLERİ

Oturma odalarınız da çiçekli koltuk örtüleri, renklerde pastel tonlar ve ayaklı aydınlatıcılar ortama hoş ve rahatlatıcı bir hava katacaktır. Çok fazla eşya kullanımı alanı daraltacağı gibi göz yorar ve oda içerisindeki bütünlüğü bozar. Dekorasyona oda içerisinde bütünlüğü bozan, işlevi olmayan gereksiz eşyaları çıkartarak başlayabilirsiniz.

Konutunuzda salonuz da yer alan koltuklarınızın renginden sıkıldıysanız ya da renkleri soldu ise koltuk örtüleri ile bambaşka bir havaya büründürmeniz mümkün. Duvarlarda ise resimlerinizi gruplar halinde asmanız bütünlüğü devam ettirir.

Yemek odanız da aydınlatma masa üzerinde olmalıdır. Yemek masası ile birlikte kullanacağınız konsol yemek takımlarınızı depolamak için uygun olacaktır.

Yatak odalarınız da ise gömme dolaplar cankurtaranınız olacaktır. Aydınlatma olarak tavana yansıyan ışığı ve başucu aydınlatmalarını tercih ediniz

Mutfak Tadilatı ve Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu veya tadilatı yapmaya karar verdiniz. Bunu en doğru nasıl yapmanız, nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz çok iyi belirlemeniz gerekli.

Mutfağınızı dekore ederken hem şıklığına hem de kullanımına önem vermelisiniz. Mutfak dolaplarının modelini ve rengini belirlerken mutfağın ne kadar ışık aldığına ve büyüklüğüne bakarak karar vermelisiniz.

Mutfak dekorasyonunda küçük ve az ışık alan mutfaklarda asla koyu renk mutfak dolaplarını tercih etmemelisiniz. Çünkü bu az ışık alan ve küçük olan mutfağınız çok kasvetli ve olduğundan daha küçük görünecektir. Küçük mutfaklar dekore ederken açık renk mutfak dolaplarını tercih etmeniz çok doğru bir tercih olur. Hem aydınlık hem de geniş gösterecektir. Ayrıca dolaplarınızın içini daha aktif kullanmak isterseniz bol çekmece ve raflı modeller bir çok eşyanızı almasını sağlayacağından küçük mutfağınızda daha rahat kullanım alanı yaratmış olursunuz.

Büyük mutfakların dekorasyonunda renk seçeneği daha geniş olacaktır. Ayrıca mutfağınızın şekline uygun ara tezgah koyma şansınızda olabilir. Tezgahınızın altına yaptıracağınız mutfak masası daha aktif yer yaratmanızı sağlayacaktır.

Mutfak dekorasyonunda farklı renk kombinasyonuyla çok şık ve göz alıcı mutfaklar yaratabilirsiniz. Bu sayede hanımların en çok vakit harcadıkları yer olan mutfaklarda daha mutlu vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Evinize gelen konuklarınızın dikkatini çekebilirsiniz. Örneğin bordoyla krem ya da metalik renkler çok şık br hava yaratabilirsiniz. Ya da siyahın vazgeçilmez asaletiyle beyazın saflığını bir araya getirebilirsiniz. Daha spor ve dinamik mutfak dekorasyonunda canlı renkleri kullanabillirsiniz. Mesela fıstık yeşili, turuncu, kırmızı gibi renkleri kullanarak mutfağınıza daha spor ve cıvıl cıvıl bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunda kullanacığınız objelerde mutfağınızı şık ve hareketli görünmesini sağlar.

Mutfak dekorasyonunda yapılılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

*Ocağın bulunduğu duvarda asla pencere kullanılmamalıdır. Yangın vs neden olabilir.
*Mutfağınızın yeri asla arka tarafta karanlık boşluğa bakmamalı. Havalandırması problem olabilir
*Mutfağın karşısında tuvaletin olmamasına dikkat edin. Hijyen vs..
*Mutfak kapısı karşısında merdiven olmamalıdır.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.